Wizyta adaptacyjna, to ważny moment w życiu dziecka, dlatego  pierwsze spotkanie z dentystą może mieć bardzo duży wpływ na późniejsze jego nastawienie  do leczenia stomatologicznego. Taka wizyta powinna być przyjemnym doświadczeniem. Jeśli będzie traumatycznym przeżyciem, to może skutecznie zniechęcić dziecko do kolejnych odwiedzin.

Dzieci bardzo silnie przeżywają sytuacje trudne, stresowe  i  długo je pamiętają. Oczywiście najlepszym sposobem na bezstresowe wizyty jest zachowanie zdrowych zębów przez stosowanie profilaktyki tzn. unikanie słodyczy, szczotkowanie zębów przynajmniej 2-3 razy dziennie, stosowanie pasty z fluorem.

Jak  natomiast przygotować dziecko do wizyty, gdy zajdzie konieczność leczenia zębów?

  1. Przyjdź do dentysty zanim zaczną się problemy z zębami.
  2. Najlepiej udać się na taką wizytę, kiedy pojawią się pierwsze zęby mleczne czyli  ok. 6 miesiąca życia. Podczas takiej wizyty maluch przyzwyczaja się do specyfiki  gabinetu (otoczenia, personelu) zapachów, dźwięków oraz mamy możliwość sprawdzenia przez stomatologa, czy odpowiednio dbamy o jego dietę i higienę jamy ustnej. Podczas takiej wizyty wykonywany jest przegląd zębów, czasem zabieg fluoryzacji (lakierowania).
  3. Jednak najważniejsze jest, aby podczas pierwszej wizyty u stomatologa dziecko nie odczuwało BÓLU ZĘBA. Ból jest zdecydowanie czymś nieprzyjemnym, a mały pacjent nieświadomie będzie kojarzył go z gabinetem stomatologicznym.

Ważne wskazówki

Przede wszystkim istotna jest rozmowa z dzieckiem. Opowiadamy w jakim celu udajemy się do dentysty i czym się zajmuję (nastawiamy pozytywnie) np. poprzez zabawy w dentystę z dzieckiem: leczenie lalek, misiów, czytanie bajek, w których bohaterowie udają się do dentysty.

Twój lęk nie jest lękiem dziecka

Jeżeli boisz się dentysty, pamiętaj, że jest to Twój strach i że Twoje dziecko nie musi wcale obawiać się badania. Nigdy nie opowiadaj w obecności dziecka „strasznych” historii na temat wizyt u stomatologa. Dzieci doskonale umieją wyczuć nasz lęk i łatwo się jemu poddają. Uważamy na język, dlatego przed wizytą pamiętaj, aby unikać – popularnych niestety – zwrotów:

Musisz być dzielny

Dzielność wielu dzieciom kojarzy się z trudnością, nieprzyjemnymi doznaniami. Warto dziecko przygotować na wizytę, mówiąc mu, że ma być grzeczne, słuchać poleceń dentysty i zadawać pytania, jeśli jakieś będzie miało.

Nie będzie boleć

Mówienie o bólu może zniechęcić dziecko do wizyty u stomatologa. Jeżeli jego myśli skupią się na możliwości wystąpienia nieprzyjemnych zabiegów, to będzie ono ich przez cały czas oczekiwać. Zamiast tego warto powiedzieć, że dentysta sprawdzi tylko zęby, policzy je bądź umyje. Jeżeli natomiast wiemy, że dziecko musi mieć wykonywane zabiegi i może odczuć ból – staramy się nie używać tego słowa. Można je zastąpić zwrotami takimi jak: odczucie dyskomfortu, mrowienia, zimna.

Jak nie będziesz myć ząbków, pójdziesz do dentysty

W żadnym wypadku NIE STRASZYMY DENTYSTĄ. Podważa to zaufanie do stomatologa i powoduje, że podczas wizyty musi on przebić się przez gruby mur niechęci i lęku. Bardzo ważne jest zaplanowanie tak wizyty, aby dziecko było wypoczęte i najedzone. Podczas takiej wizyty dobrze, jeśli maluch zabierze ze sobą ukochaną zabawkę. Można również zabrać swoje dziecko razem z innymi dziećmi np. z rodzeństwem, koleżanką/kolegą. Dzieci często inaczej zachowują się w grupie i lepiej współpracują. Jeśli rodzic nie odczuwa lęku przed wizytami stomatologicznymi może wziąć dziecko jako towarzysza

Oczywiście nie istnieje jeden uniwersalny sposób pracy z dziećmi. Jednak przygotowanie dziecka do tej pierwszej i najważniejszej wizyty ma niewątpliwie wpływ na jego przyszłe leczenie.