Jak najdłużej zachować efekt po wybielaniu zębów?
Wizyta adaptacyjna u dentysty w Mijadent
Wkrótce Święta – zrób rewelacyjny prezent sobie i bliskim!

Jak najdłużej zachować efekt po wybielaniu zębów?

Biała dieta i prawidłowe czyszczenie zębów

 

Wybielanie zębów cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów, a sam zabieg nie jest już bolesny. Nawet podczas zalecanego przed wybielaniem czyszczenia zębów jak i podczas samego wybielania pacjent nie odczuwa dyskomfortu związanego z bólem i może czuć się bezpiecznie podczas profesjonalnego zabiegu. W naszym gabinecie największą wagę przykładamy do sprzętów i produktów z który korzystają nasi pacjenci. Dlatego korzystamy z najnowocześniejszej lampy wybielającej Beyond Advanced Polus, która daje rewelacyjne efekty.

 

BIAŁA DIETA

Aby rezultat wybielania utrzymał się jak najdłużej bardzo ważne jest przestrzeganie tak zwanej białej diety. Polega ona na, jak sama nazwa wskazuje, spożywaniu produktów jasno zabarwionych i pozbawionych barwników, należy natomiast unikać produktów o intensywnym zabarwieniu. Dla utrzymania najlepszego efektu wybielania najlepiej jest przestrzegać białej diety przez okres 2 tygodni.

Bezpośrednio po zabiegu wybielania zębów zaleca się przez 2 godziny powstrzymać się od jedzenia oraz picia innych napojów niż woda niegazowana.

 

Przez 48 godzin od zabiegu najlepiej jest stosować dietę pozbawioną wszelkich barwników.  W tym okresie musimy wyeliminować napoje tj.:

 1. Kawa
 2. Herbata
 3. Napoje gazowane
 4. Czekolada, kakao
 5. Soki
 6. Napoje alkoholowe

Jeśli chodzi o jedzenie to z pewnością trzeba powstrzymać się od jedzenia:

 1. Czerwonego mięsa
 2. Wędlin, szynek, pasztetów
 3. Zup
 4. Serów żółtych, topionych oraz innych zawierających przyprawy
 5. Warzyw kolorowych
 6. Żółtek jaj
 7. Owoców kolorowych
 8. Przetworów
 9. Słodyczy o intensywnych kolorach
 10. Jogurtów owocowych
 11. Barwiących przypraw
 12. Barwiących sosów lub takich które zawierają przyprawy

 

W kolejnych dniach można zacząć stopniowo dołączać kolorowe posiłki oraz napoje, ale należy pamiętać aby myć zęby zaraz po posiłku. W ciągu pierwszych 14 dni można pić barwiące napije tj. kawa, herbata, jasne piwo, wino, jasne soki, kompoty najlepiej przez słomkę (płyn nie będzie miał bezpośredniego kontaktu ze szkliwem).

Po wybielaniu przez pierwsze 2 tygodnie polecamy stosować codziennie pastę BEYOND PEARL WHITE zamiast zwykłej pasty, którą można kupić również w naszej klinice, dla zachowania najlepszego efektu białych zębów. Po okresie 2 tygodni pastę najlepiej jest  stosować wieczorem, ale można również w ciągu dnia zamiast zwykłej pasty.

 

PRAWIDŁOWE CZYSZCZENIE ZĘBÓW

Oprócz nie ładnego wyglądu, zepsute zęby są początkiem wielu poważnych schorzeń, które mogą wiązać się z długim i nierzadko bardzo kosztownym leczeniem. Dlatego może warto zapobiegać niż leczyć? Możemy to robić na wiele sposobów:

 1. WYBÓR SZCZOTECZKI:

Przede wszystkim bardzo ważne jest prawidłowe szczotkowanie zębów. Bardzo dobrze sprawdzają się szczoteczki elektryczne i soniczne, dzięki którym czyszczenie jest bardziej efektywne. Natomiast jeśli decydujesz się na szczoteczkę tradycyjną, sprawdź poziom jej twardości. Sięgaj po te o średniej twardości i miękkie. Najtwardsze szczoteczki mogą prowadzić do uszkodzeń dziąseł i krwawienia. Pamiętaj, że szczoteczkę trzeba często wymieniać, najlepiej jest to robić co 2,5-3 miesiące

 1. STOSOWANIE NICI DENTYSTYCZNEJ

Po szczotkowaniu należy używać nici dentystycznej. To dzięki niej pozbędziesz się resztek pokarmu w trudno dostępnych dla szczoteczki miejscach takich jak przestrzenie międzyzębowe. Nici  można używać już od 10 roku życia. Początkowo przy nitkowaniu często występuje krwawienie, ale ustępuje ono po kilku użyciach. Czyszcząc zęby nicią należy to robić delikatnie aby nie uszkodzić dziąseł.

Delikatnie przesuwaj nić pomiędzy zębami ruchem zygzakowatym, uważając by nie przerwać nici .Utwórz literę C. Tworząc literę C z nici przesuwaj ją dookoła zęba. Następnie delikatnie przesuń nitkę do góry od linii dziąseł aż do górnej części zęba.

 1. PRAWIDŁOWE SZCZOTKOWANIE

Wyróżniamy dwie najbardziej popularne i sprawdzone techniki:

• okrężną: wykonujemy delikatne i powolne ruchy obrotowe począwszy od linii dziąseł,
• wymiatającą: wykonujemy delikatne i powolne ruchy wymiatające z dołu w górę i z góry w dół.

W obu przypadkach ważne jest, by ustawić szczoteczkę pod kątem 45 stopni do linii dziąseł, tak by jej główka obejmowała cały ząb. Pamiętaj, aby myć zęby nie tylko od strony zewnętrznej, ale także część żującą, wewnętrzną oraz przestrzenie międzyzębowe. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust, trzeba także zadbać o czyszczenie języka. Niektóre szczoteczki posiadają specjalną powierzchnię ułatwiającą usuwanie bakterii z powierzchni języka.

Ważnym czynnikiem jest również płukanie jamy ustnej, które jest uzupełnieniem szczotkowania. Płukanie jamy ustnej tuż po posiłku usuwa ½ resztek pokarmowych i niektórych osadów, a także zmniejsza ilość bakterii w jamie ustnej.

Płukanie jako forma profilaktyki powoduje rozcieńczenie węglowodanów, zmniejszając tym samym ryzyko tworzenia się kwasów. Płukanie dłuższe niż 5 minut może całkowicie rozpuścić cukry w jakie ustnej.

Płukanka zalecana po wybielaniu to Listerine Sensitive Teraphy (płuczemy min. 60 sek.)

 

Zęby najlepiej myć po każdym posiłku, ale nawet mycie codziennie rano i wieczorem pozwoli cieszyć się zdrowymi i pięknymi zębami.

Bardzo ważne jest również regularne chodzenie do dentysty oraz czyszczenie zębów w gabinecie co 3-6 miesięcy w zależności od tego jak szybko pojawia nam się na zębach osad, ale także po to aby zabezpieczyć zęby przed próchnicą w przyszłości.